Deski kompozytowe wiernie imituje wygląd naturalnego drewna. Co ważne, są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu Twój taras może wyglądać dokładnie tak, jak chcesz. Nowoczesna deska kompozytowa wygląda niczym prawdziwe drewno (odwzorowuje nawet jego usłojenie), a jednocześnie jest odporna na uszkodzenia, trwała, a w niektórych przypadkach również antypoślizgowa dzięki specjalnej otulinie. Wszystkie te zalety sprawiają, że eksploatacja tarasu jest znacznie tańsza i łatwiejsza niż w przypadku desek drewnianych.

Porównanie desek tarasowych z drewna i kompozytu

Każdy, kto wie ile energii i czasu trzeba poświęcić każdego roku, by deska drewniana przetrwała sezon w dobrym stanie technicznym i wizualnym, prędzej czy później rozważa jej wymianę na kompozyt. Możliwość zachowania wybranej stylistyki bez kosztownych i czasochłonnych zabiegów konserwujących to duża i bardzo odczuwalna korzyść. Oszczędności, jakie daje deska kompozytowa, są widoczne w dłuższej perspektywie. Porównajmy zatem drewno i kompozyt, aby ułatwić wybór deski na taras.

Tarasowa deska kompozytowa

Do zalet desek z kompozytu należą:

  • wierne odwzorowanie wyglądu naturalnego drewna – wysokiej jakości deski doskonale imitują drewno, jego usłojenie i kolorystykę, dzięki czemu komponują się ze stolarką otworową;
  • wykończenie powierzchni – nowoczesne deski kompozytowe są pokryte antypoślizgową warstwą, która prezentuje się dobrze przez cały rok, bez okresowej konserwacji (wystarczy czyszczenie);
  • wymiary i waga – deski kompozytowe zawsze mają regularne wymiary i ważą stosunkowo niewiele w porównaniu do tarasowych desek drewnianych;
  • odporność na wilgoć, temperaturę i promieniowanie UV – deski są odporne na wilgoć, kontakt z wodą, skrajnie wysokie i niskie temperatury oraz promieniowanie słoneczne (zachowują oryginalny kolor przez wiele lat); nie zmieniają objętości ani kształtu pod wpływem tych czynników, jak może to mieć miejsce w przypadku desek drewnianych.

Sposób montażu desek kompozytowych

Deski kompozytowe są zazwyczaj montowane na klipsy. To rozwiązanie, które eliminuje konieczność ingerencji w strukturę deski. Powierzchnia tarasu jest równa, a deski – solidnie przymocowane do legarów. Taki montaż umożliwia też utrzymanie równych odstępów pomiędzy deskami. Niektóre modele montuje się na wkręty, które chowają się pod warstwą elastycznej powłoki zewnętrznej i są praktycznie niewidoczne.

Warto wspomnieć, że istnieją różne systemowe akcesoria do montażu i budowy podkonstrukcji, ułatwiające i przyspieszające realizację prac montażowych. Pozwalają szybko zmontować dopasowaną podkonstrukcję w wybranym miejscu.

Drewniana deska tarasowa

Drewniane deski są bardzo ładne – ich piękno wynika z naturalnej zmienności odcieni i usłojenia. To jednak największa zaleta tego rozwiązania. Za jej wady można natomiast uznać:

  • widoczne zużywanie – powierzchnia drewnianych desek z czasem ciemnieje i traci swój pierwotny świeży wygląd;
  • trudną i czasochłonną pielęgnację – deski tarasowe z drewna mają zazwyczaj charakterystyczną ryflowaną powierzchnię, której wadą jest to, że w rowkach osadzają się zanieczyszczenia; utrzymanie powierzchni desek drewnianych w dobrym stanie technicznym i wizualnym wymaga okresowych zabiegów konserwacyjnych (specjaliści zalecają ich przeprowadzanie co pół roku, ale w trudnych warunkach może się okazać, że trzeba to robić znacznie częściej);
  • wagę i wymiary – w porównaniu do desek kompozytowych modele drewniane są znacznie cięższe, co ogranicza tempo realizacji prac montażowych i wpływa na wycenę transportu; tanie drewniane deski mogą się z kolei różnić szerokością, a po czasie odbiegać od pierwotnego kształtu, co utrudnia budowę tarasu.

Deski drewniane – sposób montażu

Tarasowa deska drewniana wymaga zastosowania specjalnych wkrętów. Trzeba zadbać o to, aby każda z nich została właściwie przykręcona w odpowiednich miejscach, aby ograniczyć wpływ zmian wilgotności na kształt i objętość deski. Istnieją jednak specjalne akcesoria do montażu, takie jak łączniki, wkręty, bloczki i słupki betonowe, które ułatwiają ten proces.

Wybór desek – na co się zdecydować?

Porównanie desek drewnianych i kompozytowych pod kątem parametrów użytkowych z pewnością ułatwi Ci wybór deski. Osoby, które cenią przede wszystkim naturalność, zawsze patrzą przychylnym okiem na tradycyjne drewno, jednak to deski kompozytowe są wygodniejszym rozwiązaniem. Ponadto najnowsze modele tak wiernie odwzorowują drewno, że z pewnej odległości trudno zauważyć jakąkolwiek różnicę. Oszczędność wynikająca z wykańczania tarasów deskami kompozytowymi to dodatkowy argument przemawiający za tym rozwiązaniem.

Dobrze zamontowana, wysokiej jakości deska kompozytowa może znakomicie pełnić swoje funkcje przez wiele lat. Co więcej, nie wymaga przy tym kosztownej i uciążliwej konserwacji. Aby cieszyć się estetycznie wyglądającym tarasem przez długi czas, warto jednak powierzyć montaż desek zaufanemu fachowcowi, który uniknie błędów popełnianych przez niedoświadczonych pracowników i amatorów. Na co zwrócić uwagę? Przedstawiamy poradnik montażu!

Najczęstsze błędy montażowe przy budowie tarasu z desek kompozytowych

Aby uniknąć błędów przy montażu desek kompozytowych, wystarczy stosować się do wytycznych zawartych w instrukcji montażu wybranego systemu tarasowego. Warto też stosować systemowe akcesoria i elementy wykończeniowe. Jakie błędy montażowe powtarzają się najczęściej?

1. Niewłaściwie przygotowana podkonstrukcja

Błędy poziomowania podkonstrukcji utrudniają poprawny montaż desek kompozytowych. Mogą wpływać negatywnie na nośność całej konstrukcji oraz wytrzymałość tarasu na obciążenie punktowe w niektórych miejscach.

2. Źle dobrane legary

Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście odpowiednio dobrane legary systemowe – aluminiowe do konstrukcji na fundamencie punktowym lub wspornikach regulowanych albo kompozytowe do montażu bezpośrednio na wylewce. Można też stosować legary z materiałów alternatywnych, ale trzeba pamiętać o minimalnej szerokości pojedynczego legara.

3. Niewłaściwy rozstaw legarów

Zbyt szeroki rozstaw ogranicza wytrzymałość deski kompozytowej na obciążenia punktowe. Może powodować pracę deski w znacznym zakresie, co z kolei wpływa negatywnie na elementy mocujące. Maksymalny rozstaw legarów pod deski kompozytowe powinien wynosić 40 cm.

4. Montaż desek bez zachowania rekomendowanych odstępów systemowych

Montaż przy użyciu systemowych klipsów ułatwia zachowanie równych odstępów pomiędzy deskami i solidne przytwierdzenie ich do legarów. Montaż klipsów w zbyt dużej odległości od deski prowadzi do przesunięcia desek i może powodować, że niektóre z nich nie będą się trzymać podłoża, tak jak powinny. W przypadku desek montowanych na wkręty także warto stosować systemowe akcesoria do ich układania.

5. Brak wystarczającej ilości klipsów montażowych

Niektóre deski kompozytowe montuje się wyłącznie na klipsach systemowych. W takim przypadku montaż wkrętami nie wchodzi w grę, ponieważ osłabiłby strukturę kompozytu i uszkodził powierzchnię deski. Przygotowując się do montażu desek z systemem pióro-wpust, trzeba więc zadbać o odpowiednią ilość klipsów montażowych. Warto mieć świadomość, że może się ona znacznie różnić w zależności od stopnia skomplikowania wybranego wzoru.

6. Pominięcie montażu taśmy akustycznej na podkonstrukcjach aluminiowych

deski kompozytowe na solidnych aluminiowych legarach z czasem mogą zacząć lekko pracować pod obciążeniem, co objawia się charakterystycznymi odgłosami. Aby uniknąć takiego efektu, rekomenduje się montaż taśmy akustycznej na każdym aluminiowym legarze.

7. Pominięcie montażu listew wykończeniowych lub desek schodowych

Brak elementów wykończeniowych, takich jak listwy wykończeniowe czy deski schodowe wpływa negatywnie na wizualny odbiór tarasu jako spójnej całości. Może też powodować dyskomfort podczas użytkowania i stanowić zagrożenie dla użytkowników.

Poradnik montażu desek

Trudno znaleźć łatwiejsza w montażu rozwiązanie niż deska kompozytowa. Przygotowując się do realizacji prac, trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że każdy kolejny etap ma wpływ na efekt. Montaż można podzielić na trzy etapy:

  1. Przygotowanie podkonstrukcji – czy to na gruncie, czy na balkonie, tarasie, czy dachu odwróconym. Trzeba pamiętać o rozstawie legarów zarówno podczas przygotowywania podkonstrukcji do montażu równoległego, jak i w jodełkę.
  2. Układanie desek – należy stosować systemowe klipsy (albo systemowe wkręty i uchwyty do desek w przypadku produktów z tworzywa), dzięki którym deski kompozytowe układa się szybko i bez problemu, zawsze w idealnych odstępach.
  3. Wykończenie tarasu – systemowe elementy wykończeniowe to dopełnienie całości, które nadaje tarasom ostateczny kształt i sprawia, że wyglądają idealnie.

Aby uniknąć błędów podczas montażu desek, warto skorzystać z usługi doświadczonego fachowca. Dobre przygotowanie to przy takim projekcie podstawa. Kupując materiały na podkonstrukcje, lepiej postawić na systemowe rozwiązania i akcesoria, dzięki którym realizacja prac jest o wiele łatwiejsza.

Systemowe tarasy kompozytowe maksymalnie upraszczają realizację prac montażowych i nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Dzięki takim rozwiązaniom można szybko zagospodarować miejsce na zewnątrz i zmienić je w komfortową przestrzeń użytkową.

Montaż tarasu wymaga przygotowania podkonstrukcji. Jest to niezwykle ważny etap prac montażowych. Montaż na legarach to znaczne ułatwienie. Ogranicza zakres ingerencji w podłoże. Dzięki temu stosunkowo niewielkim kosztem można zbudować piękny kompozytowy taras bezpośrednio na gruncie czy na każdym innym podłożu. 

Czy można zmontować taras bez legarów?

Systemowe konstrukcje zostały zaprojektowane w taki sposób, aby do minimum ograniczyć zakres prac przygotowawczych, a tym samy koszt i czas realizacji. Legary, do których montuje się deski tarasowe, to niezbędny element podkonstrukcji każdego tarasu. Dzięki takiej konstrukcji taras kompozytowy można szybko zamontować praktycznie w dowolnym miejscu.

  • Montaż tarasu na wylewce – wymaga lekkich legarów kompozytowych lub solidnych legarów aluminiowych, podpartych na systemowych wspornikach regulowanych, które stosuje się też jako element podparcia przy tarasach układanych na dachach odwróconych.
  • Montaż tarasu na gruncie – można zrealizować podpierając podkonstrukcję z legarami murując żelbetowe słupki lub wykorzystując zwykłe bloczki czy systemowe słupki betonowe.

Zalety montażu systemowych tarasów kompozytowych

Taras kompozytowy to lekka trwała konstrukcja w pełni odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne. Prawidłowo zaprojektowany i zmontowany będzie spełniać swoją funkcję przez wiele lat – i to bez konieczności realizowania specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Co jeszcze przemawia za wyborem tego rozwiązania?

  1. Estetyka – zbliżona do wyglądu materiałów naturalnych. Nowoczesne deski kompozytowe rewelacyjnie odwzorowują strukturę, fakturę i teksturę świeżego drewna, jak i postarzanych desek, które stają się ostatnio bardzo poszukiwane.
  2. Prosty montaż tarasu – regularne kształty i powtarzalne wymiary kompozytowych desek i systemowych elementów do budowy podkonstrukcji to ogromne ułatwienie. Dzięki nim taras kompozytowy zawsze prezentuje się idealnie.
  3. Łatwość utrzymania – to jedna z największych zalet. Brak zabiegów konserwacyjnych bez względu na warunki eksploatacji przemówi do każdego, kto wie, ile czasu i zasobów pochłania okresowa obsługa techniczna tarasów wykonanych z drewna.

Montaż tarasu na legarach – jakie są możliwości?

Jedną z większych zalet tarasów kompozytowych jest ich prosty montaż. Taras kompozytowy można zmontować praktycznie w dowolnym miejscu i na dowolnym podłożu, co znacznie rozszerza możliwość adaptacji dostępnej przestrzeni. Montaż tarasu z desek kompozytowych poprzedza się przygotowaniem odpowiedniej podkonstrukcji, do której później przykręca się deski tarasowe, schodowe i wykończeniowe. Montaż bez legarów co do zasady jest niemożliwy.

Warto podkreślić, że podkonstrukcja tarasów o znacznej powierzchni może być częściowo posadowiona na uprzednio przygotowanej wylewce, a częściowo na gruncie. Wszystko zależy od potrzeb inwestora i warunków w miejscu montażu. Dzięki tej prostej technologii kompozytowy taras można w razie potrzeby łatwo rozbudować lub zmodernizować, aby dopasować jego powierzchnię i funkcjonalność wyznaczonej nim przestrzeni użytkowej do zmieniających się potrzeb.