Nowoczesne systemy tarasowe zostały opracowane tak, aby maksymalnie uprościć montaż i modernizację każdego tarasu. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami, aby w krótkim czasie uzyskać rewelacyjny efekt, którym można cieszyć się przez lata.
Szykując się do montażu, warto pamiętać, że jednym z ważniejszych ograniczeń podczas budowy podkonstrukcji pod deski tarasowe, jest maksymalny rozstaw legarów. Dobrze wiedzieć, że można modyfikować go w pewnym zakresie, ale maksymalna odległość pomiędzy dwoma legarami nie powinna przekraczać 40 cm. Szersze rozstawienie będzie powodować ograniczenie nośności desek.
Legary tarasowe – kompozytowe czy aluminiowe?
Do montażu systemowych tarasów kompozytowych stosuje się dwa rodzaje legarów.
- Kompozytowe legary tarasowe – to idealne rozwiązanie w przypadkach, w których taras montuje się na specjalnie przygotowanej wylewce.
- Aluminiowe legary tarasowe – pozwalają na montaż tarasu na podkonstrukcji punktowo podpierającej legary. Stosuje się je do montażu tarasów na stropach i posadzkach oraz w przypadku konstrukcji montowanych na gruncie na prostym fundamencie punktowym.
Rozstaw legarów – maksymalnie 40 cm
Aby zapewnić oczekiwaną wytrzymałość na obciążenie posadzki tarasów kompozytowych, zaleca się montaż lekkich legarów systemowych w odstępach nie większych niż 40 cm. Rozstaw legarów jest taki sam niezależnie od ich rodzaju oraz sposobu montażu. Zalecany rozstaw zapewnia optymalną nośność posadzki tarasowej eksploatowanej w warunkach domowych. W przypadku konstrukcji montowanych na potrzeby komercyjne lepiej rozważyć węższy rozstaw legarów tarasowych. Dzięki temu można uzyskać większą nośność desek, co przy dużym obciążeniu z pewnością przełoży się na dłuższy okres bezusterkowej eksploatacji.
Montaż legarów – jakie są możliwości?
Dużą zaletą systemowych tarasów kompozytowych jest możliwość montażu konstrukcji na każdym rodzaju podłoża. Legary tarasowe da się zamontować na wylewce betonowej, można też wykorzystać wspomniany wyżej prosty fundament punktowy. Pozwala to ograniczyć koszty i czas realizacji.
Oferowane przez nas systemy tarasowe przewidują trzy podstawowe sposoby montażu legarów, dzięki którym podkonstrukcję tarasu można łatwo dopasować do każdego podłoża. Możliwe rozwiązania to:
- montaż legarów na wylewce z zastosowaniem legarów kompozytowych,
- montaż legarów aluminiowych na wspornikach na dachu odwróconym lub wylewce,
- montaż legarów aluminiowych na fundamencie punktowym.
Legary kompozytowe na wylewce
W przypadku montażu legarów bezpośrednio na wylewce można zastosować trwałe i solidne legary kompozytowe. Legary kompozytowe montuje się na specjalnych podkładkach poziomujących, dzięki którym można zniwelować ewentualne różnice poziomu. Przypominamy, że maksymalny rozstaw legarów kompozytowych, tak jak w przypadku aluminiowych, wynosi 40 cm.
Legary aluminiowe na fundamencie punktowym
Montaż tarasu systemowego na fundamencie punktowym to doskonałe rozwiązanie, gdy planujemy budowę tarasu na gruncie. Fundament punktowy do minimum ogranicza zakres prac przygotowawczych. Jednak trzeba mieć świadomość, że w takim przypadku stanowi on jedynie podparcie dla podkonstrukcji, na której później montuje się legary aluminiowe.
W takich projektach trzeba zadbać o to, aby maksymalny rozstaw elementów fundamentu punktowego, na których zamontowana zostanie podkonstrukcja i legary wynosił nie więcej niż 110 cm. Nie można pomylić tego wymiaru z rozstawem samych legarów.
Montaż tarasu na legarach pozwala zmontować wolnostojący taras w formie wyspy w ogrodzie lub tradycyjną konstrukcję przylegającą do elewacji. Jest to też rozwiązanie odpowiednie do rozbudowy i powiększania tarasów. Jeżeli to możliwe, jako podparcie legarów można wykorzystać systemowe słupki betonowe, które można zamówić wraz z legarami tarasowymi i deskami.
Legary aluminiowe na wspornikach regulowanych
Solidne legary aluminiowe wykorzystuje się także do montażu tarasu na tzw. wspornikach regulowanych. Systemowe wsporniki to rozwiązanie, które pełni funkcję punktów podparcia legarów tarasów montowanych na dachach odwróconych lub posadzce betonowej. Wsporniki umożliwiają wypoziomowanie posadzek tarasów montowanych na powierzchniach o znacznych różnicach poziomu. W takich projektach, tak jak w przypadku montażu na fundamencie punktowym trzeba pamiętać o tym, żeby nie pomylić rozstawu elementów podpierających legary i rozstawu legarów, do których montowane są deski tarasowe.