Kompozytowe deski tarasowe i elementy podkonstrukcji są w pełni odporne na wilgoć. Przed montażem warto jednak sprawdzić, czy na podłożu niepotrzebna jest dodatkowa warstwa hydroizolacji. Może okazać się niezbędna w przypadku desek montowanych na wylewce, która nie jest właściwie zabezpieczona przed nasiąkaniem wodą opadową. 

W większości tego typu przypadków wystarczy tania i łatwa do zamontowania mata izolacyjna. Pozostawienie posadzki pod deskami bez właściwej ochrony może spowodować wiele problemów. Dużo zależy od konstrukcji, na której wykonana została wylewka pod taras, oraz od tego, jak działająca na nią wilgoć wpływa na pozostałe elementy konstrukcji budynku.

Hydroizolacja tarasu – kiedy jest niezbędna?

Co do zasady kompozytowe deski tarasowe nie nasiąkają wodą, a systemowe komponenty montażowe są wyprodukowane z elementów odpornych na korozję. Jednak w przypadku niektórych tarasów montowanych na wylewce, która łączy się z konstrukcją budynku powyżej pionowej izolacji fundamentów, może dojść do kapilarnego nasiąkania ścian wzdłuż wylewki tarasowej. 

Co więcej, wylewka niezabezpieczona przed nasiąkaniem, będzie okresowo gromadzić wilgoć, co może mieć negatywny wpływ na komfort osób korzystających z tarasu oraz powodować problem z utrzymaniem czystości posadzki tarasowej. Aby uniknąć takiego zjawiska, trzeba odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię, na której będzie montowana konstrukcja tarasu.

Na jakim podłożu można zamontować systemowy taras kompozytowy?

Taras kompozytowy można zamontować praktycznie na każdym rodzaju podłoża – na gruncie, wylewce lub warstwowym dachu odwróconym. Sprawdźmy, w których przypadkach konieczna może okazać się dodatkowa hydroizolacja tarasu, a dokładnie podłoża pod nim oraz jak zabezpieczyć wylewkę przed montażem podkonstrukcji i desek tarasowych.

  • Montaż tarasu na gruncie – w takim przypadku nie ma konieczności izolowania podłoża. Tarasy są zazwyczaj montowane na przepuszczalnym gruncie, w który szybko wsiąka woda opadowa. Jeżeli nie zostało to zrobione na etapie budowy, to warto zadbać o właściwą konstrukcję pionową fundamentów obiektu, przy którym będzie montowany taras. 
  • Montaż tarasu kompozytowego na wylewce – czy to na tarasie, czy balkonie – może wymagać dodatkowego zabezpieczenia wylewki zaleganiem wody opadowej i nasiąkaniem. Wilgotna posadzka będzie szybciej ulegać degradacji, może być też źródłem dyskomfortu i wilgoci we wnętrzach przylegających do tarasu.
  • Montaż tarasu na dachu odwróconym – nawet na dobrze zaizolowanej i wyprofilowanej konstrukcji dachu odwróconego dodatkowa hydroizolacja tarasu może okazać się niezbędna. W takich przypadkach podkonstrukcje montuje się na systemowych wspornikach regulowanych w taki sposób, aby nie uszkodzić hydroizolacji dachu, ale czasem lepiej ułożyć jeszcze jedną warstwę maty izolacyjnej.

Mata izolacyjna na taras 

Mata izolacyjna na taras jest jednym z tańszych sposobów na zabezpieczenie posadzki, na której będzie on montowany. Dobrze zamontowana izolacja tarasu zapewnia pełną szczelność i ochronę wylewki pod deskami przed nasiąkaniem wodą opadową. Układając matę izolacyjną, trzeba pamiętać o szczelnym połączeniu wszystkich jej elementów. Ważne jest też, żeby zapewnić skuteczne odprowadzanie wody opadowej. 

Ważne! W przypadku montażu tarasu na wylewce trzeba upewnić się, czy podłoże jest odpowiednio zabezpieczone przed nasiąkaniem wodą opadową. Jeżeli istnieje ryzyko, że wylewka i sąsiadujące z nią ściany będą nasiąkać, warto odpowiednio zabezpieczyć te powierzchnie. Jednym z rozwiązań jest mata izolacyjna, ale można zastosować też inne.

Dobry system tarasowy to nie tylko kompleksowe rozwiązanie, które oferuje wszystkie niezbędne komponenty do montażu i duży wybór wyposażenia dodatkowego. To też szerokie możliwości w zakresie doboru estetyki, dzięki którym każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Szukając rozwiązania, dzięki któremu będzie można od A do Z zaaranżować przestrzeń wypoczynkową na zewnątrz, warto zastanowić się nad tym, czego tak właściwie potrzebujemy. Estetyczny i bezpieczny taras odpowiedniej wielkości gwarantuje użytkownikom dodatkową przestrzeń do spędzania czasu na świeżym powietrzu w komfortowych warunkach. Wyposażeniem, które wzbogaci przydomowe otoczenie o miejsce do wygodnego relaksu, jest dodatkowe zadaszenie. Dzięki niemu z zewnętrznej przestrzeni będzie można korzystać też w pełnym słońcu lub gdy nagle zacznie padać. 

Elegancki taras w estetyce naturalnego drewna

Taras o estetyce naturalnego drewna to pierwsze skojarzenie większości inwestorów. Dobrym rozwiązaniem, dziki, któremu można szybko uzyskać taki efekt, jest z pewnością kompozytowy system tarasowy. To rozwiązanie, które oferuje odpowiedni wygląd i wszystkie niezbędne elementy do tego, żeby zbudować ładny, trwały i bezpieczny taras na podłożu, którym dysponujesz. Dobry system tarasowy to pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować, a montaż pójdzie bez żadnych problemów. 

Elementy kompleksowego systemu tarasowego

Jakie dokładnie elementy oferuje dobry system tarasowy, dzięki któremu można zbudować kompletny taras i go w pełni wyposażyć?

  • Komponenty do budowy podkonstrukcji – do każdego rodzaju podłoża, w tym do budowy tarasu na gruncie, wylewce czy dachu odwróconym.
  • Akcesoria montażowe – to elementy, które ułatwiają poziomowanie tarasu czy utrzymanie równych odstępów pomiędzy kolejnymi deskami podczas realizacji prac.
  • Deski tarasowe – imitujące drewno, ale nie wymagające żadnych okresowych czynności obsługowych – to jedno z wygodniejszych rozwiązań, dzięki którym Twój taras będzie wyglądał dobrze o każdej porze roku.
  • Elementy wykończeniowe – listwy wykończeniowe, wykończeniowe deski schodowe – to ważne elementy, bez których nie da się idealnie wykończyć konstrukcji tarasu.

Wyposażenie dodatkowe do systemów tarasowych 

Nowy piękny taras można też wyposażyć w dodatkowe elementy, które sprawią, że przestrzeń wypoczynkowa będzie bardziej funkcjonalna i atrakcyjna.

  • Oświetlenie – ledowe profile i lampy zapewnią bezpieczne oświetlenie i stworzą klimat zachęcający do wyjścia na taras także po zmroku.
  • Promiennik ciepła do ogrzewania – sprawdzą się, kiedy pogoda nagle się pogorszy oraz w chłodniejsze wieczory. Warto dodać, że emitują przyjemne ciepłe światło, które doświetla otoczenie.
  • Wanna SPA – to jeszcze więcej sposobów na relaks na tarasie.
  • Zadaszenie – lekka systemowa pergola osłoni przed nadmiarem słońca i opadami.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co jest potrzebne do tego, aby stworzyć idealną przestrzeń do relaksu. Niemniej jednak wszyscy potrzebujemy wygodnej, bezpiecznej, łatwej w utrzymaniu i dobrze wyglądającej przestrzeni, którą będziemy mogli zagospodarować według własnego uznania. System tarasowy to uniwersalne rozwiązanie, które oferuje szereg możliwości. Dzięki niemu każdy może uzyskać efekt, którego oczekuje po takiej inwestycji.

W naszej ofercie mamy wiele rodzajów desek kompozytowych. Różnią się wyglądem, wymiarami, grubością i przeznaczeniem. Co wybrać, aby zapewnić optymalną nośność i wytrzymałość powierzchni wykończonych kompozytem? Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę porównując deski kompozytowe oferowane w ramach różnych systemów montażowych.

Jak sprawdzić wymiary desek kompozytowych?

Deski kompozytowe dostępne w różnych systemach montażowych różnią się wymiarami. Dobrym przykładem są deski Lenta oraz Millboard znajdujące w ofercie naszej firmy. Produkty dostępne w ramach obu systemów różnią się zarówno długością, jak i szerokością desek oraz ich grubością. W przypadku desek tarasowych można wybierać pomiędzy dwoma długościami, co może stanowić ważne kryterium doboru. Deski z obu oferowanych przez nas systemów różnią się też szerokością. 

Wymiary desek Lenta

Lenta oferuje kompozytowe deski tarasowe i elewacyjne o długości 2800 mm. W katalogu tej marki są dostępne także listwy wykończeniowe i deski schodowe o innej długości.

  • Deski tarasowe Lenta – mają stałe wymiary (dł. x szer. x gr.) 2800 x 140 x 22 [mm],
  • Listwy wykończeniowe do desek tarasowych Lenta – są dostępne w dwóch wariantach szerokości 70 i 140 mm, można je łatwo odróżnić od desek schodowych po tym, że są od nich znacznie cieńsze. Grubość listew wykończeniowych Lenta wynosi 10 mm.
  • Deski elewacyjne Lenta – podobnie jak deski tarasowe tej marki mają 2800 mm długości. Deski narożne mają wymiary 43 x 43 x 2800, deski elewacyjne 135 x 25 x 2800.
  • Deski schodowe Lenta – mają takie same wymiary jak deski tarasowe, z tym że z jednej strony ich krawędź jest pozbawiona wpustu na klips montażowy. Dzięki temu w niektórych projektach mogą pełnić funkcję desek lub listew wykończeniowych.

Wymiary desek Millboard

Deski kompozytowe Millboard różnią się zarówno estetyką, jak i kolorystyką. To ciekawa alternatywa dla osób poszukujących dodatkowych możliwości w zakresie aranżacji, które stawiają na komfort użytkowania, jaki oferują współczesne kompozyty i tworzywa.

Deski Millboard różnią się nie tylko wyglądem. Są też produkowane z zastosowaniem nieco innych technologii. Powoduje to, że znacznie różnią się wymiarami od popularnych kompozytów Lenta. Długość desek tarasowych Millboard to aż 3200 mm, a grubość 32 mm.

  • Klasyczne deski Millboard – są dostępne w dwóch wariantach szerokości. Szersze (szer. x dł. x gr.) 176 x 3600 x 32 mm. Węższe mierzą analogicznie 126 x 3600 x 32 mm.
  • Postarzane deski Millboard – są znacznie szersze niż deski klasyczne. Ich wymiary to 200 x 3200 x 32 mm.

Grubość desek – jak wpływa na nośność tarasu?

Wiele osób planujących montaż deski kompozytowej na tarasie zastanawia się, czy zapewnią one odpowiednią nośność. Podczas dobierania systemu, często padają pytania, czy grubsze deski będą bardziej odporne na obciążenie.

Mając na uwadze powyższe, warto wiedzieć, że grubość desek dostępnych w oferowanych przez nas systemach wynika przede wszystkim z technologii ich produkcji. Wpływ na ich nośność w obu przypadkach ma głównie podkonstrukcja, a szczególnie rozstaw legarów.

Wybór deski kompozytowej – krok po kroku

Jak widać, w naszej ofercie są dostępne dwa nowoczesne systemy tarasowe, które różnią się przede wszystkim rodzajem i estetyką desek, ale także ich wymiarami. Dzięki temu wybór deski kompozytowej dopasowanej do planowanej aranżacji i jej estetyki nie stanowi żadnego problemu. Jak wybrać deski kompozytowe? Co wziąć pod uwagę?

  1. Przede wszystkim estetyka – oba nasze systemy nadają się do realizacji różnorodnych projektów. Wystarczy wybrać odpowiedni wariant kolorystyczny i można zaplanować realizację wybranego tarasu, elewacji czy schodów.
  2. Warunki w miejscu montażu – w przypadku tarasów o znacznej powierzchni sporym ułatwieniem może okazać się wybór desek o większej powierzchni. Montaż będzie postępował sprawniej. W ograniczonej przestrzeni długość desek może okazać się sporym utrudnieniem.

Decydując się na konkretny wariant deski, warto konsekwentnie trzymać się wybranego systemu, aby uprościć sobie zakup akcesoriów montażowych i realizację prac. Deski kompozytowe obu oferowanych przez nas systemów można dowolnie docinać, wykorzystując typowe narzędzia.

Płytki ceramiczne na balkonie to jedno z popularniejszych rozwiązań, jakie stosuje się do wykańczania posadzek balkonów i tarasów. Wielu użytkowników zewnętrznych posadzek ceramicznych boryka się z różnymi typowymi dla tego rodzaju materiału problemami. Jak sobie z tym poradzić podczas kolejnego remontu balkonu?

Wymiana płytek na deski balkonowe, które są w pełni odporne na wilgoć i wahania temperatury, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Co więcej, montaż desek z kompozytów to rozwiązanie, dzięki któremu można też urządzić balkon czy taras w sposób bardziej dopasowany do bieżących trendów. Pewne jest, że deski balkonowe sprawdzają się rewelacyjnie. Sprawdzamy, jakie jeszcze zalety oferują nowoczesne kompozyty tego typu.

Remont balkonu i wymiana płytek 

Dobrze zagospodarowany balkon czy taras to ważna dodatkowa przestrzeń użytkowa, dzięki której można otworzyć wnętrze i spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Aby uzyskać taki efekt, trzeba odpowiednio urządzić balkon. Ważnym elementem aranżacji tego typu jest ładna, wygodna i najlepiej bezobsługowa posadzka. Planując remont balkonu i wymianę płytek, warto więc rozważyć montaż desek balkonowych.

Bezobsługowe deski balkonowe

Większość osób szukających czegoś na remont posadzki balkonu stara się wybrać materiał odporny mrozy i łatwy do utrzymania w czystości. Takim właśnie rozwiązaniem są deski balkonowe z kompozytów. Ich dodatkową zaletą jest prosty montaż. Dzięki temu decydując się na montaż takich desek, w kilka godzin można przekształcić stary odstraszający balkon w przytulną przestrzeń, z której każdy będzie chciał korzystać. 

Deski balkonowe z kompozytów – zalety

Montaż desek to jedna z prostszych metod wykańczania i poziomowania posadzek, co dla wielu inwestorów stanowi ważną dodatkową zaletę. Deski balkonowe są produkowane z kompozytów i tworzywa. Dzięki temu są lekkie i łatwe w montażu i obróbce. Ich dodatkową zaletą jest to, że w czasie eksploatacji nie wymagają żadnej konserwacji. Co więcej, deski balkonowe są odporne na promieniowanie słoneczne, wilgoć i zmiany temperatury. Dzięki temu ich montaż gwarantuje bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat bez obawy o to, że po kolejnych przymrozkach posadzka zacznie odpadać.

Montaż desek kompozytowych na balkonie

Jak już wspomnieliśmy, ważną zaletą przemawiającą za wymianą płytek na kompozytowe deski balkonowe jest prosty montaż. Deski podpiera się i mocuje do podłoża poprzez legary. Elementy układa się w rozstawie co kilkadziesiąt centymetrów, co ogranicza zakres prac przygotowawczych i faktyczną ingerencję w podłoże. Po ułożeniu legarów można przystąpić do montażu desek balkonowych. Cały montaż desek zajmuje znacznie mniej czasu niż układanie tradycyjnych płytek ceramicznych.

Łatwe do obróbki deski balkonowe można docinać typowymi narzędziami. Dzięki temu łatwo jest je dopasować do narożników i stałych elementów wyposażenia balkonu jak np. wystające podpory czy słupy nośne coraz modniejszych pergoli przyściennych. Jak wygląda montaż desek balkonowych?

  • Przygotowanie podłoża – wiele zależy od jego stanu technicznego. Jeżeli dotychczasowa warstwa wykończeniowa kruszy się i odpada, to luźne elementy trzeba usunąć. W innym przypadku wystarczy po prostu uprzątnąć balkon.
  • Montaż legarów – montaż do podłoża wykonuje się na legarach kompozytowych. Gdy celem jest zniwelowanie znacznej różnicy poziomów, lepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie legarów aluminiowych, które montuje się na systemowych wspornikach regulowanych. 
  • Montaż deski balkonowej – po zmontowaniu podkonstrukcji (legarów) pozostaje montaż posadzki z desek. Długie deski balkonowe o znacznej powierzchni gwarantują szybką realizację. Dodatkowym atutem naszych systemów tarasowych są akcesoria ułatwiające utrzymanie właściwych odstępów pomiędzy kolejnymi deskami.
  • Wykończenie krawędzi i stopni – do wykończenia posadzki i stopni balkonowych najlepiej wykorzystać listwy wykończeniowe, które są dostępne w takiej samej estetyce jak deski balkonowe.

Kompozytowe deski to jedno z lepszych rozwiązań na balkon w domu czy mieszkaniu. Decydując się na wymianę płytek, można wybierać pomiędzy różnymi wariantami wykończenia desek, biorąc pod uwagę kolor i fakturę. Co najważniejsze, deski balkonowe są w pełni odporne na zmieniające się warunki pogodowe, a do ich mycia wystarczy woda z mydłem, co sprawia, że jest to jedno z wygodniejszych rozwiązań do tego typu zastosowań.

Deski kompozytowe wiernie imituje wygląd naturalnego drewna. Co ważne, są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu Twój taras może wyglądać dokładnie tak, jak chcesz. Nowoczesna deska kompozytowa wygląda niczym prawdziwe drewno (odwzorowuje nawet jego usłojenie), a jednocześnie jest odporna na uszkodzenia, trwała, a w niektórych przypadkach również antypoślizgowa dzięki specjalnej otulinie. Wszystkie te zalety sprawiają, że eksploatacja tarasu jest znacznie tańsza i łatwiejsza niż w przypadku desek drewnianych.

Porównanie desek tarasowych z drewna i kompozytu

Każdy, kto wie ile energii i czasu trzeba poświęcić każdego roku, by deska drewniana przetrwała sezon w dobrym stanie technicznym i wizualnym, prędzej czy później rozważa jej wymianę na kompozyt. Możliwość zachowania wybranej stylistyki bez kosztownych i czasochłonnych zabiegów konserwujących to duża i bardzo odczuwalna korzyść. Oszczędności, jakie daje deska kompozytowa, są widoczne w dłuższej perspektywie. Porównajmy zatem drewno i kompozyt, aby ułatwić wybór deski na taras.

Tarasowa deska kompozytowa

Do zalet desek z kompozytu należą:

  • wierne odwzorowanie wyglądu naturalnego drewna – wysokiej jakości deski doskonale imitują drewno, jego usłojenie i kolorystykę, dzięki czemu komponują się ze stolarką otworową;
  • wykończenie powierzchni – nowoczesne deski kompozytowe są pokryte antypoślizgową warstwą, która prezentuje się dobrze przez cały rok, bez okresowej konserwacji (wystarczy czyszczenie);
  • wymiary i waga – deski kompozytowe zawsze mają regularne wymiary i ważą stosunkowo niewiele w porównaniu do tarasowych desek drewnianych;
  • odporność na wilgoć, temperaturę i promieniowanie UV – deski są odporne na wilgoć, kontakt z wodą, skrajnie wysokie i niskie temperatury oraz promieniowanie słoneczne (zachowują oryginalny kolor przez wiele lat); nie zmieniają objętości ani kształtu pod wpływem tych czynników, jak może to mieć miejsce w przypadku desek drewnianych.

Sposób montażu desek kompozytowych

Deski kompozytowe są zazwyczaj montowane na klipsy. To rozwiązanie, które eliminuje konieczność ingerencji w strukturę deski. Powierzchnia tarasu jest równa, a deski – solidnie przymocowane do legarów. Taki montaż umożliwia też utrzymanie równych odstępów pomiędzy deskami. Niektóre modele montuje się na wkręty, które chowają się pod warstwą elastycznej powłoki zewnętrznej i są praktycznie niewidoczne.

Warto wspomnieć, że istnieją różne systemowe akcesoria do montażu i budowy podkonstrukcji, ułatwiające i przyspieszające realizację prac montażowych. Pozwalają szybko zmontować dopasowaną podkonstrukcję w wybranym miejscu.

Drewniana deska tarasowa

Drewniane deski są bardzo ładne – ich piękno wynika z naturalnej zmienności odcieni i usłojenia. To jednak największa zaleta tego rozwiązania. Za jej wady można natomiast uznać:

  • widoczne zużywanie – powierzchnia drewnianych desek z czasem ciemnieje i traci swój pierwotny świeży wygląd;
  • trudną i czasochłonną pielęgnację – deski tarasowe z drewna mają zazwyczaj charakterystyczną ryflowaną powierzchnię, której wadą jest to, że w rowkach osadzają się zanieczyszczenia; utrzymanie powierzchni desek drewnianych w dobrym stanie technicznym i wizualnym wymaga okresowych zabiegów konserwacyjnych (specjaliści zalecają ich przeprowadzanie co pół roku, ale w trudnych warunkach może się okazać, że trzeba to robić znacznie częściej);
  • wagę i wymiary – w porównaniu do desek kompozytowych modele drewniane są znacznie cięższe, co ogranicza tempo realizacji prac montażowych i wpływa na wycenę transportu; tanie drewniane deski mogą się z kolei różnić szerokością, a po czasie odbiegać od pierwotnego kształtu, co utrudnia budowę tarasu.

Deski drewniane – sposób montażu

Tarasowa deska drewniana wymaga zastosowania specjalnych wkrętów. Trzeba zadbać o to, aby każda z nich została właściwie przykręcona w odpowiednich miejscach, aby ograniczyć wpływ zmian wilgotności na kształt i objętość deski. Istnieją jednak specjalne akcesoria do montażu, takie jak łączniki, wkręty, bloczki i słupki betonowe, które ułatwiają ten proces.

Wybór desek – na co się zdecydować?

Porównanie desek drewnianych i kompozytowych pod kątem parametrów użytkowych z pewnością ułatwi Ci wybór deski. Osoby, które cenią przede wszystkim naturalność, zawsze patrzą przychylnym okiem na tradycyjne drewno, jednak to deski kompozytowe są wygodniejszym rozwiązaniem. Ponadto najnowsze modele tak wiernie odwzorowują drewno, że z pewnej odległości trudno zauważyć jakąkolwiek różnicę. Oszczędność wynikająca z wykańczania tarasów deskami kompozytowymi to dodatkowy argument przemawiający za tym rozwiązaniem.

Dobrze zamontowana, wysokiej jakości deska kompozytowa może znakomicie pełnić swoje funkcje przez wiele lat. Co więcej, nie wymaga przy tym kosztownej i uciążliwej konserwacji. Aby cieszyć się estetycznie wyglądającym tarasem przez długi czas, warto jednak powierzyć montaż desek zaufanemu fachowcowi, który uniknie błędów popełnianych przez niedoświadczonych pracowników i amatorów. Na co zwrócić uwagę? Przedstawiamy poradnik montażu!

Najczęstsze błędy montażowe przy budowie tarasu z desek kompozytowych

Aby uniknąć błędów przy montażu desek kompozytowych, wystarczy stosować się do wytycznych zawartych w instrukcji montażu wybranego systemu tarasowego. Warto też stosować systemowe akcesoria i elementy wykończeniowe. Jakie błędy montażowe powtarzają się najczęściej?

1. Niewłaściwie przygotowana podkonstrukcja

Błędy poziomowania podkonstrukcji utrudniają poprawny montaż desek kompozytowych. Mogą wpływać negatywnie na nośność całej konstrukcji oraz wytrzymałość tarasu na obciążenie punktowe w niektórych miejscach.

2. Źle dobrane legary

Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście odpowiednio dobrane legary systemowe – aluminiowe do konstrukcji na fundamencie punktowym lub wspornikach regulowanych albo kompozytowe do montażu bezpośrednio na wylewce. Można też stosować legary z materiałów alternatywnych, ale trzeba pamiętać o minimalnej szerokości pojedynczego legara.

3. Niewłaściwy rozstaw legarów

Zbyt szeroki rozstaw ogranicza wytrzymałość deski kompozytowej na obciążenia punktowe. Może powodować pracę deski w znacznym zakresie, co z kolei wpływa negatywnie na elementy mocujące. Maksymalny rozstaw legarów pod deski kompozytowe powinien wynosić 40 cm.

4. Montaż desek bez zachowania rekomendowanych odstępów systemowych

Montaż przy użyciu systemowych klipsów ułatwia zachowanie równych odstępów pomiędzy deskami i solidne przytwierdzenie ich do legarów. Montaż klipsów w zbyt dużej odległości od deski prowadzi do przesunięcia desek i może powodować, że niektóre z nich nie będą się trzymać podłoża, tak jak powinny. W przypadku desek montowanych na wkręty także warto stosować systemowe akcesoria do ich układania.

5. Brak wystarczającej ilości klipsów montażowych

Niektóre deski kompozytowe montuje się wyłącznie na klipsach systemowych. W takim przypadku montaż wkrętami nie wchodzi w grę, ponieważ osłabiłby strukturę kompozytu i uszkodził powierzchnię deski. Przygotowując się do montażu desek z systemem pióro-wpust, trzeba więc zadbać o odpowiednią ilość klipsów montażowych. Warto mieć świadomość, że może się ona znacznie różnić w zależności od stopnia skomplikowania wybranego wzoru.

6. Pominięcie montażu taśmy akustycznej na podkonstrukcjach aluminiowych

deski kompozytowe na solidnych aluminiowych legarach z czasem mogą zacząć lekko pracować pod obciążeniem, co objawia się charakterystycznymi odgłosami. Aby uniknąć takiego efektu, rekomenduje się montaż taśmy akustycznej na każdym aluminiowym legarze.

7. Pominięcie montażu listew wykończeniowych lub desek schodowych

Brak elementów wykończeniowych, takich jak listwy wykończeniowe czy deski schodowe wpływa negatywnie na wizualny odbiór tarasu jako spójnej całości. Może też powodować dyskomfort podczas użytkowania i stanowić zagrożenie dla użytkowników.

Poradnik montażu desek

Trudno znaleźć łatwiejsza w montażu rozwiązanie niż deska kompozytowa. Przygotowując się do realizacji prac, trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że każdy kolejny etap ma wpływ na efekt. Montaż można podzielić na trzy etapy:

  1. Przygotowanie podkonstrukcji – czy to na gruncie, czy na balkonie, tarasie, czy dachu odwróconym. Trzeba pamiętać o rozstawie legarów zarówno podczas przygotowywania podkonstrukcji do montażu równoległego, jak i w jodełkę.
  2. Układanie desek – należy stosować systemowe klipsy (albo systemowe wkręty i uchwyty do desek w przypadku produktów z tworzywa), dzięki którym deski kompozytowe układa się szybko i bez problemu, zawsze w idealnych odstępach.
  3. Wykończenie tarasu – systemowe elementy wykończeniowe to dopełnienie całości, które nadaje tarasom ostateczny kształt i sprawia, że wyglądają idealnie.

Aby uniknąć błędów podczas montażu desek, warto skorzystać z usługi doświadczonego fachowca. Dobre przygotowanie to przy takim projekcie podstawa. Kupując materiały na podkonstrukcje, lepiej postawić na systemowe rozwiązania i akcesoria, dzięki którym realizacja prac jest o wiele łatwiejsza.

Systemowe tarasy kompozytowe maksymalnie upraszczają realizację prac montażowych i nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Dzięki takim rozwiązaniom można szybko zagospodarować miejsce na zewnątrz i zmienić je w komfortową przestrzeń użytkową.

Montaż tarasu wymaga przygotowania podkonstrukcji. Jest to niezwykle ważny etap prac montażowych. Montaż na legarach to znaczne ułatwienie. Ogranicza zakres ingerencji w podłoże. Dzięki temu stosunkowo niewielkim kosztem można zbudować piękny kompozytowy taras bezpośrednio na gruncie czy na każdym innym podłożu. 

Czy można zmontować taras bez legarów?

Systemowe konstrukcje zostały zaprojektowane w taki sposób, aby do minimum ograniczyć zakres prac przygotowawczych, a tym samy koszt i czas realizacji. Legary, do których montuje się deski tarasowe, to niezbędny element podkonstrukcji każdego tarasu. Dzięki takiej konstrukcji taras kompozytowy można szybko zamontować praktycznie w dowolnym miejscu.

  • Montaż tarasu na wylewce – wymaga lekkich legarów kompozytowych lub solidnych legarów aluminiowych, podpartych na systemowych wspornikach regulowanych, które stosuje się też jako element podparcia przy tarasach układanych na dachach odwróconych.
  • Montaż tarasu na gruncie – można zrealizować podpierając podkonstrukcję z legarami murując żelbetowe słupki lub wykorzystując zwykłe bloczki czy systemowe słupki betonowe.

Zalety montażu systemowych tarasów kompozytowych

Taras kompozytowy to lekka trwała konstrukcja w pełni odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne. Prawidłowo zaprojektowany i zmontowany będzie spełniać swoją funkcję przez wiele lat – i to bez konieczności realizowania specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Co jeszcze przemawia za wyborem tego rozwiązania?

  1. Estetyka – zbliżona do wyglądu materiałów naturalnych. Nowoczesne deski kompozytowe rewelacyjnie odwzorowują strukturę, fakturę i teksturę świeżego drewna, jak i postarzanych desek, które stają się ostatnio bardzo poszukiwane.
  2. Prosty montaż tarasu – regularne kształty i powtarzalne wymiary kompozytowych desek i systemowych elementów do budowy podkonstrukcji to ogromne ułatwienie. Dzięki nim taras kompozytowy zawsze prezentuje się idealnie.
  3. Łatwość utrzymania – to jedna z największych zalet. Brak zabiegów konserwacyjnych bez względu na warunki eksploatacji przemówi do każdego, kto wie, ile czasu i zasobów pochłania okresowa obsługa techniczna tarasów wykonanych z drewna.

Montaż tarasu na legarach – jakie są możliwości?

Jedną z większych zalet tarasów kompozytowych jest ich prosty montaż. Taras kompozytowy można zmontować praktycznie w dowolnym miejscu i na dowolnym podłożu, co znacznie rozszerza możliwość adaptacji dostępnej przestrzeni. Montaż tarasu z desek kompozytowych poprzedza się przygotowaniem odpowiedniej podkonstrukcji, do której później przykręca się deski tarasowe, schodowe i wykończeniowe. Montaż bez legarów co do zasady jest niemożliwy.

Warto podkreślić, że podkonstrukcja tarasów o znacznej powierzchni może być częściowo posadowiona na uprzednio przygotowanej wylewce, a częściowo na gruncie. Wszystko zależy od potrzeb inwestora i warunków w miejscu montażu. Dzięki tej prostej technologii kompozytowy taras można w razie potrzeby łatwo rozbudować lub zmodernizować, aby dopasować jego powierzchnię i funkcjonalność wyznaczonej nim przestrzeni użytkowej do zmieniających się potrzeb.