Dobrze zamontowana, wysokiej jakości deska kompozytowa może znakomicie pełnić swoje funkcje przez wiele lat. Co więcej, nie wymaga przy tym kosztownej i uciążliwej konserwacji. Aby cieszyć się estetycznie wyglądającym tarasem przez długi czas, warto jednak powierzyć montaż desek zaufanemu fachowcowi, który uniknie błędów popełnianych przez niedoświadczonych pracowników i amatorów. Na co zwrócić uwagę? Przedstawiamy poradnik montażu!
Najczęstsze błędy montażowe przy budowie tarasu z desek kompozytowych
Aby uniknąć błędów przy montażu desek kompozytowych, wystarczy stosować się do wytycznych zawartych w instrukcji montażu wybranego systemu tarasowego. Warto też stosować systemowe akcesoria i elementy wykończeniowe. Jakie błędy montażowe powtarzają się najczęściej?
1. Niewłaściwie przygotowana podkonstrukcja
Błędy poziomowania podkonstrukcji utrudniają poprawny montaż desek kompozytowych. Mogą wpływać negatywnie na nośność całej konstrukcji oraz wytrzymałość tarasu na obciążenie punktowe w niektórych miejscach.
2. Źle dobrane legary
Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście odpowiednio dobrane legary systemowe – aluminiowe do konstrukcji na fundamencie punktowym lub wspornikach regulowanych albo kompozytowe do montażu bezpośrednio na wylewce. Można też stosować legary z materiałów alternatywnych, ale trzeba pamiętać o minimalnej szerokości pojedynczego legara.
3. Niewłaściwy rozstaw legarów
Zbyt szeroki rozstaw ogranicza wytrzymałość deski kompozytowej na obciążenia punktowe. Może powodować pracę deski w znacznym zakresie, co z kolei wpływa negatywnie na elementy mocujące. Maksymalny rozstaw legarów pod deski kompozytowe powinien wynosić 40 cm.
4. Montaż desek bez zachowania rekomendowanych odstępów systemowych
Montaż przy użyciu systemowych klipsów ułatwia zachowanie równych odstępów pomiędzy deskami i solidne przytwierdzenie ich do legarów. Montaż klipsów w zbyt dużej odległości od deski prowadzi do przesunięcia desek i może powodować, że niektóre z nich nie będą się trzymać podłoża, tak jak powinny. W przypadku desek montowanych na wkręty także warto stosować systemowe akcesoria do ich układania.
5. Brak wystarczającej ilości klipsów montażowych
Niektóre deski kompozytowe montuje się wyłącznie na klipsach systemowych. W takim przypadku montaż wkrętami nie wchodzi w grę, ponieważ osłabiłby strukturę kompozytu i uszkodził powierzchnię deski. Przygotowując się do montażu desek z systemem pióro-wpust, trzeba więc zadbać o odpowiednią ilość klipsów montażowych. Warto mieć świadomość, że może się ona znacznie różnić w zależności od stopnia skomplikowania wybranego wzoru.
6. Pominięcie montażu taśmy akustycznej na podkonstrukcjach aluminiowych
deski kompozytowe na solidnych aluminiowych legarach z czasem mogą zacząć lekko pracować pod obciążeniem, co objawia się charakterystycznymi odgłosami. Aby uniknąć takiego efektu, rekomenduje się montaż taśmy akustycznej na każdym aluminiowym legarze.
7. Pominięcie montażu listew wykończeniowych lub desek schodowych
Brak elementów wykończeniowych, takich jak listwy wykończeniowe czy deski schodowe wpływa negatywnie na wizualny odbiór tarasu jako spójnej całości. Może też powodować dyskomfort podczas użytkowania i stanowić zagrożenie dla użytkowników.
Poradnik montażu desek
Trudno znaleźć łatwiejsza w montażu rozwiązanie niż deska kompozytowa. Przygotowując się do realizacji prac, trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że każdy kolejny etap ma wpływ na efekt. Montaż można podzielić na trzy etapy:
- Przygotowanie podkonstrukcji – czy to na gruncie, czy na balkonie, tarasie, czy dachu odwróconym. Trzeba pamiętać o rozstawie legarów zarówno podczas przygotowywania podkonstrukcji do montażu równoległego, jak i w jodełkę.
- Układanie desek – należy stosować systemowe klipsy (albo systemowe wkręty i uchwyty do desek w przypadku produktów z tworzywa), dzięki którym deski kompozytowe układa się szybko i bez problemu, zawsze w idealnych odstępach.
- Wykończenie tarasu – systemowe elementy wykończeniowe to dopełnienie całości, które nadaje tarasom ostateczny kształt i sprawia, że wyglądają idealnie.
Aby uniknąć błędów podczas montażu desek, warto skorzystać z usługi doświadczonego fachowca. Dobre przygotowanie to przy takim projekcie podstawa. Kupując materiały na podkonstrukcje, lepiej postawić na systemowe rozwiązania i akcesoria, dzięki którym realizacja prac jest o wiele łatwiejsza.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!