Jak zadbać o taras kompozytowy na wiosnę?

Teoretycznie kompozytowe deski tarasowe nie wymagają żadnych specjalnych czynności pielęgnacyjnych. W końcu to jeden z trwalszych materiałów, jakie można zastosować do budowy tarasu, co sprawia, że inwestorzy chętnie decydują się na jego wybór. 

Jak Zadbać O Taras Kompozytowy Na Wiosnę zdjęcie nr 1

Na zdjęciu: deski kompozytowe Lenta

W trakcie użytkowania okazuje się, że kompozytowe deski tarasowe mają znacznie więcej zalet. Jednak ulega zanieczyszczeniu czy uszkodzeniom mechanicznym, które mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, tak jak każda inna powierzchnia. Plusem zastosowania desek kompozytowych jest to, że nawet mocno zanieczyszczone czy delikatnie uszkodzone, np. przez uderzenie ostrą krawędzią, czy przetarte w intensywnie eksploatowanych miejscach, są w pełni bezpieczne. Problem polega na tym, że osady i zanieczyszczeń niekoniecznie wyglądają estetycznie, a oprócz tego mogą spowodować, że jakościowe deski kompozytowe pokryte solidną polimerową powłoką ograniczającą ryzyko poślizgu na mokrej powierzchni nie będą spełniać swojej funkcji. Podsumowując, chociaż zanieczyszczenia raczej nie zaszkodzą kompozytowym deskom tarasowym, to prezentują się nieestetycznie i mogą powodować pewne zagrożenie.

Jak pielęgnować kompozytowy taras wiosną?

Konieczność wykonania czynności pielęgnacyjnych na tarasie może oznaczać kolejny niewygodny obowiązek, na który nie każdy ma czas, nie wspominając już o chęci. Chociaż wiele osób twierdzi, że wiosenne prace ogrodowe są przyjemnością niosącą ze sobą spory ładunek pozytywnych emocji, to większość użytkowników tarasów życzyłaby sobie, żeby były to czynności proste, nieobciążające i przede wszystkim niewymagające zbyt wielu przygotowań. Dokładnie tak jest w przypadku pielęgnacji kompozytowych desek tarasowych drugiej generacji.

Podstawowe czynności pielęgnacyjne w przypadku desek tarasowych tego typu to zwyczajne czyszczenie i mycie. Zazwyczaj realizacja tych zabiegów pielęgnacyjnych nie wymaga specjalnego przygotowania. W większości przypadków wystarczy oczyszczenie powierzchni z osadu, przetarcie desek oraz mycie wodą z detergentem. Powłoka polimerowa imitująca fakturę naturalnego drewna jest bardzo trwała, a dzięki temu można ją bez przeszkód myć strumieniem wody pod ciśnieniem, który wytwarzają typowe ogrodowe myjki ciśnieniowe. Warto zauważyć, że podobny zabieg jest niewskazany w przypadku większości desek drewnianych i może prowadzić do ich uszkodzenia.

Usuwanie osadów i plam z desek kompozytowych

Przy uporczywych osadach i zanieczyszczeniach wręcz zaleca się zastosowanie myjki ciśnieniowej. Najlepszy efekt przynosi prowadzenie strumienia wody w jednym kierunku wzdłuż desek. Jeżeli pomimo zastosowania takiego sprzętu usunięcie osadu okazuje się niemożliwe, dopuszcza się stosowanie szczotek drucianych lub papieru ściernego. Podczas czyszczenia szczotką czy papierem ściernym, należy zachować szczególną ostrożność tak, aby nie spowodować uszkodzenia wierzchniej powłoki polimerowej. Zaleca się stosowanie papierów ściernych o drobnej granulacji i czyszczenie ruchem wzdłuż przetłoczeń na desce.

Solidna powłoka polimerowa jest w pełni odporna na wilgoć i nie nasiąka. Dzięki temu większość plam można usunąć z niej samą szmatką, a w przypadku zaschniętego osadu zazwyczaj wystarcza odrobina wody z detergentem. Wyjątkiem mogą być plamy z tłuszczu, np. z rozlanego oleju. W takim przypadku czas reakcji może okazać się bardzo ważny. Pozostawienie takich plam na dłużej może powodować lokalne odbarwienie i dodatkowe trudności z usunięciem osadu.

Warto pamiętać, że kompozytowe deski tarasowe są odporne na działanie większości typowych detergentów. Trzeba mieć to na uwadze, podczas wybierania specjalistycznej chemii czyszczącej o silnym działaniu. W takim przypadku przed przystąpieniem do zabiegu lepiej upewnić się, czy dany środek nie powoduje uszkodzenia wierzchniej warstwy polimerowej. W przypadku zastosowania niewłaściwych chemikaliów może dojść do odbarwienia desek, a w skrajnym przypadku do osłabienia lub uszkodzenia powłoki polimerowej.

Pielęgnacja polimerowych powłok zabezpieczających

Kompozytowe deski tarasowe wykończone zewnętrzną powłoką polimerową są wyjątkowo trwałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że nawet w przypadku solidnych, mogłoby się wydawać niezniszczalnych powierzchni, np. betonowych, z czasem dochodzi do uszkodzenia powłoki ochronnej. Długoletnia intensywna eksploatacja desek tarasowych w szczególnie trudnych warunkach (kontakt wodą, w tym z wodą morską, niskie temperatury) może przyspieszyć proces degradacji powłoki polimerowej.

W takich przypadkach można zdecydować się na wzmocnienie powłoki polimerowej w sposób, w jaki robi się to w przypadku intensywnie eksploatowanych posadzek biurowych czy przemysłowych. Stosując odpowiednie polimerowe środki pielęgnacyjne, można szybko i skutecznie naprawić uszkodzoną powłokę polimerową. Zabieg tego typu pozwala na zabezpieczenie zarysowań powłoki i wyrównanie warstwy ochronnej w miejscu ewentualnych zmatowień, które z czasem mogą pojawić się w miejscach intensywnie eksploatowanych przez użytkowników.

Dodajmy, że przez intensywną eksploatację należy tu rozumieć natężenie aktywności użytkowników porównywalne z tym, jakiego można spodziewać się w obiektach komercyjnych i użyteczności publicznej. Zaletą zabiegu nanoszenia nowej polimerowej warstwy ochronnej jest możliwość uzupełnienia ubytków powstałych w polimerowej powłoce ochronnej, usunięcie zarysowań oraz przywrócenie pierwotnej kolorystyki desek tarasowych.  Procedura nanoszenia polimeru jest bardzo prosta. W pierwszym kroku należy przygotować powierzchnię poprzez jej dokładne oczyszczenie, umycie i osuszenie. Następnie nanosi się polimer. W przypadku desek tarasowych stosuje się zazwyczaj prosty spryskiwacz ręczny. Po związaniu się naniesionej warstwy polimerowej zaleca się polerowanie lub delikatne matowienie nowej powłoki papierem ściernym o drobnej granulacji.