Sezonowanie desek kompozytowych nowej generacji

Tradycyjne deski kompozytowe to materiał, który łączy zalety naturalnego drewna z trwałością i wytrzymałością tworzyw PVC. Standardowe deski kompozytowe, podobnie jak drewno naturalne, zmieniają kolor w trakcie sezonowania i później pod wpływem długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Problem zmiany barwy w trakcie sezonowania i w całym okresie eksploatacji rozwiązuje ochronna powłoka polimerowa kompozytowych desek tarasowych drugiej generacji.

Sezonowanie desek kompozytowych nowej generacji

Na zdjęciu: deski kompozytowe Lenta

Wyeliminowanie problemu ze zmianą koloru to dobra wiadomość dla architektów i inwestorów, którzy chętnie wybierają to rozwiązanie. Co więcej, efekt ten uzyskuje się bez konieczności realizowania okresowych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak malowanie i olejowanie, które są niezbędne do utrzymania w dobrej kondycji powierzchni nawet najlepszych gatunków drewna naturalnego czy kompozytów pierwszej generacji. Nie zmienia to jednak faktu, że w procesie produkcyjnym proces sezonowania desek kompozytowych nowej generacji jest etapem niezbędnym.

Jak długo trzeba sezonować deski, aby uzyskały oczekiwane parametry wytrzymałościowe?

Deski kompozytowe nowej generacji składają się z dwóch elementów. Tradycyjny rdzeń kompozytowy nadaje desce parametry wytrzymałościowe i gwarantuje stabilność wymiarową nawet w gwałtownie zmieniających się warunkach użytkowania. Ponadto solidna, trwała, odporna na mrozy i wilgoć kompozytowa konstrukcja jest pokryta grubą warstwą specjalnej powłoki polimerowej. Polimer dodatkowo chroni rdzeń deski przed wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz tego nadaje desce oczekiwaną kolorystykę i fakturę, a jednocześnie chroni powierzchnię deski przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Dlatego sezonowanie desek kompozytowych drugiej generacji to proces, którego celem jest przede wszystkim związanie chemicznych wiązań pomiędzy drobinami naturalnego drewna i polietylenem, który pełni tu funkcję spoiwa oraz polimerową osnową. Czas sezonowania uformowanych desek kompozytowych zależy od ich przekroju oraz zawartości naturalnego drewna i gęstości zastosowanego polietylenu. W trakcie procesu sezonowania desek kompozytowych stabilizują się właściwości tworzywa, które nadaje desce specyficzne parametry wytrzymałościowe.

Czy deski kompozytowe drugiej generacji zmieniają kolor po montażu?

Tarasowe deski kompozytowe drugiej generacji nie zmieniają koloru w trakcie procesu sezonowania po montażu. Przypomnijmy, że rdzeń kompozytowy jest w tym przypadku zabezpieczony elastyczną powłoką polimerową, która jest odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne i intensywne promieniowanie słoneczne. W związku z tym nie ma zagrożenia, że w początkowym okresie eksploatacji (w trakcie sezonowania po montażu) dojdzie do zmiany koloru desek. Trwałość powłoki polimerowej została dobrana w taki sposób, aby utrzymać pierwotną kolorystykę w całym okresie użytkowania.

Nowa technologia to duża zaleta i oszczędność, ponieważ utrzymanie oczekiwanej estetyki kompozytowego tarasu drugiej generacji nie wymaga okresowej obsługi technicznej polegającej na renowacji jego powierzchni. Wystarczy zwykłe czyszczenie i mycie.