Kompozytowe deski tarasowe i elementy podkonstrukcji są w pełni odporne na wilgoć. Przed montażem warto jednak sprawdzić, czy na podłożu niepotrzebna jest dodatkowa warstwa hydroizolacji. Może okazać się niezbędna w przypadku desek montowanych na wylewce, która nie jest właściwie zabezpieczona przed nasiąkaniem wodą opadową. 

W większości tego typu przypadków wystarczy tania i łatwa do zamontowania mata izolacyjna. Pozostawienie posadzki pod deskami bez właściwej ochrony może spowodować wiele problemów. Dużo zależy od konstrukcji, na której wykonana została wylewka pod taras, oraz od tego, jak działająca na nią wilgoć wpływa na pozostałe elementy konstrukcji budynku.

Hydroizolacja tarasu – kiedy jest niezbędna?

Co do zasady kompozytowe deski tarasowe nie nasiąkają wodą, a systemowe komponenty montażowe są wyprodukowane z elementów odpornych na korozję. Jednak w przypadku niektórych tarasów montowanych na wylewce, która łączy się z konstrukcją budynku powyżej pionowej izolacji fundamentów, może dojść do kapilarnego nasiąkania ścian wzdłuż wylewki tarasowej. 

Co więcej, wylewka niezabezpieczona przed nasiąkaniem, będzie okresowo gromadzić wilgoć, co może mieć negatywny wpływ na komfort osób korzystających z tarasu oraz powodować problem z utrzymaniem czystości posadzki tarasowej. Aby uniknąć takiego zjawiska, trzeba odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię, na której będzie montowana konstrukcja tarasu.

Na jakim podłożu można zamontować systemowy taras kompozytowy?

Taras kompozytowy można zamontować praktycznie na każdym rodzaju podłoża – na gruncie, wylewce lub warstwowym dachu odwróconym. Sprawdźmy, w których przypadkach konieczna może okazać się dodatkowa hydroizolacja tarasu, a dokładnie podłoża pod nim oraz jak zabezpieczyć wylewkę przed montażem podkonstrukcji i desek tarasowych.

  • Montaż tarasu na gruncie – w takim przypadku nie ma konieczności izolowania podłoża. Tarasy są zazwyczaj montowane na przepuszczalnym gruncie, w który szybko wsiąka woda opadowa. Jeżeli nie zostało to zrobione na etapie budowy, to warto zadbać o właściwą konstrukcję pionową fundamentów obiektu, przy którym będzie montowany taras. 
  • Montaż tarasu kompozytowego na wylewce – czy to na tarasie, czy balkonie – może wymagać dodatkowego zabezpieczenia wylewki zaleganiem wody opadowej i nasiąkaniem. Wilgotna posadzka będzie szybciej ulegać degradacji, może być też źródłem dyskomfortu i wilgoci we wnętrzach przylegających do tarasu.
  • Montaż tarasu na dachu odwróconym – nawet na dobrze zaizolowanej i wyprofilowanej konstrukcji dachu odwróconego dodatkowa hydroizolacja tarasu może okazać się niezbędna. W takich przypadkach podkonstrukcje montuje się na systemowych wspornikach regulowanych w taki sposób, aby nie uszkodzić hydroizolacji dachu, ale czasem lepiej ułożyć jeszcze jedną warstwę maty izolacyjnej.

Mata izolacyjna na taras 

Mata izolacyjna na taras jest jednym z tańszych sposobów na zabezpieczenie posadzki, na której będzie on montowany. Dobrze zamontowana izolacja tarasu zapewnia pełną szczelność i ochronę wylewki pod deskami przed nasiąkaniem wodą opadową. Układając matę izolacyjną, trzeba pamiętać o szczelnym połączeniu wszystkich jej elementów. Ważne jest też, żeby zapewnić skuteczne odprowadzanie wody opadowej. 

Ważne! W przypadku montażu tarasu na wylewce trzeba upewnić się, czy podłoże jest odpowiednio zabezpieczone przed nasiąkaniem wodą opadową. Jeżeli istnieje ryzyko, że wylewka i sąsiadujące z nią ściany będą nasiąkać, warto odpowiednio zabezpieczyć te powierzchnie. Jednym z rozwiązań jest mata izolacyjna, ale można zastosować też inne.

W naszej ofercie mamy wiele rodzajów desek kompozytowych. Różnią się wyglądem, wymiarami, grubością i przeznaczeniem. Co wybrać, aby zapewnić optymalną nośność i wytrzymałość powierzchni wykończonych kompozytem? Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę porównując deski kompozytowe oferowane w ramach różnych systemów montażowych.

Jak sprawdzić wymiary desek kompozytowych?

Deski kompozytowe dostępne w różnych systemach montażowych różnią się wymiarami. Dobrym przykładem są deski Lenta oraz Millboard znajdujące w ofercie naszej firmy. Produkty dostępne w ramach obu systemów różnią się zarówno długością, jak i szerokością desek oraz ich grubością. W przypadku desek tarasowych można wybierać pomiędzy dwoma długościami, co może stanowić ważne kryterium doboru. Deski z obu oferowanych przez nas systemów różnią się też szerokością. 

Wymiary desek Lenta

Lenta oferuje kompozytowe deski tarasowe i elewacyjne o długości 2800 mm. W katalogu tej marki są dostępne także listwy wykończeniowe i deski schodowe o innej długości.

  • Deski tarasowe Lenta – mają stałe wymiary (dł. x szer. x gr.) 2800 x 140 x 22 [mm],
  • Listwy wykończeniowe do desek tarasowych Lenta – są dostępne w dwóch wariantach szerokości 70 i 140 mm, można je łatwo odróżnić od desek schodowych po tym, że są od nich znacznie cieńsze. Grubość listew wykończeniowych Lenta wynosi 10 mm.
  • Deski elewacyjne Lenta – podobnie jak deski tarasowe tej marki mają 2800 mm długości. Deski narożne mają wymiary 43 x 43 x 2800, deski elewacyjne 135 x 25 x 2800.
  • Deski schodowe Lenta – mają takie same wymiary jak deski tarasowe, z tym że z jednej strony ich krawędź jest pozbawiona wpustu na klips montażowy. Dzięki temu w niektórych projektach mogą pełnić funkcję desek lub listew wykończeniowych.

Wymiary desek Millboard

Deski kompozytowe Millboard różnią się zarówno estetyką, jak i kolorystyką. To ciekawa alternatywa dla osób poszukujących dodatkowych możliwości w zakresie aranżacji, które stawiają na komfort użytkowania, jaki oferują współczesne kompozyty i tworzywa.

Deski Millboard różnią się nie tylko wyglądem. Są też produkowane z zastosowaniem nieco innych technologii. Powoduje to, że znacznie różnią się wymiarami od popularnych kompozytów Lenta. Długość desek tarasowych Millboard to aż 3200 mm, a grubość 32 mm.

  • Klasyczne deski Millboard – są dostępne w dwóch wariantach szerokości. Szersze (szer. x dł. x gr.) 176 x 3600 x 32 mm. Węższe mierzą analogicznie 126 x 3600 x 32 mm.
  • Postarzane deski Millboard – są znacznie szersze niż deski klasyczne. Ich wymiary to 200 x 3200 x 32 mm.

Grubość desek – jak wpływa na nośność tarasu?

Wiele osób planujących montaż deski kompozytowej na tarasie zastanawia się, czy zapewnią one odpowiednią nośność. Podczas dobierania systemu, często padają pytania, czy grubsze deski będą bardziej odporne na obciążenie.

Mając na uwadze powyższe, warto wiedzieć, że grubość desek dostępnych w oferowanych przez nas systemach wynika przede wszystkim z technologii ich produkcji. Wpływ na ich nośność w obu przypadkach ma głównie podkonstrukcja, a szczególnie rozstaw legarów.

Wybór deski kompozytowej – krok po kroku

Jak widać, w naszej ofercie są dostępne dwa nowoczesne systemy tarasowe, które różnią się przede wszystkim rodzajem i estetyką desek, ale także ich wymiarami. Dzięki temu wybór deski kompozytowej dopasowanej do planowanej aranżacji i jej estetyki nie stanowi żadnego problemu. Jak wybrać deski kompozytowe? Co wziąć pod uwagę?

  1. Przede wszystkim estetyka – oba nasze systemy nadają się do realizacji różnorodnych projektów. Wystarczy wybrać odpowiedni wariant kolorystyczny i można zaplanować realizację wybranego tarasu, elewacji czy schodów.
  2. Warunki w miejscu montażu – w przypadku tarasów o znacznej powierzchni sporym ułatwieniem może okazać się wybór desek o większej powierzchni. Montaż będzie postępował sprawniej. W ograniczonej przestrzeni długość desek może okazać się sporym utrudnieniem.

Decydując się na konkretny wariant deski, warto konsekwentnie trzymać się wybranego systemu, aby uprościć sobie zakup akcesoriów montażowych i realizację prac. Deski kompozytowe obu oferowanych przez nas systemów można dowolnie docinać, wykorzystując typowe narzędzia.

Wielu inwestorów poszukuje nowoczesnych materiałów elewacyjnych, dzięki którym ich budynek będzie wyróżniał się spośród podobnych obiektów w okolicy. Jednym z ciekawszych rozwiązań, dzięki którym można osiągnąć taki cel, jest deska kompozytowa na elewację. Przyjrzyjmy się zaletom, jakie oferuje systemowa elewacja kompozytowa.

Kompozytowe elewacje nawiązują estetyką do naturalnego drewna, które przez większość inwestorów jest postrzegane jako materiał wykończeniowy klasy premium. Wygląd naturalnego drewna w połączeniu z formą ażurowego panelu to szczególnie udane połączenie, które podnosi atrakcyjność każdego budynku. Zalet płynących z zastosowania kompozytów na elewację jest znacznie więcej. 

Elewacja kompozytowa – jakie ma zalety?

Najważniejsze zalety kompozytowych desek elewacyjnych to:

  • elegancki wygląd – ażurowe deski kompozytowe o wyglądzie naturalnego drewna prezentują się bardzo ładnie;
  • naturalna estetyka – elewacja kompozytowa oferuje wiele zalet użytkowych i wiernie imituje wygląd naturalnego drewna; 
  • bezproblemowa eksploatacja – kompozytowa deska elewacyjna jest odporna na działanie zmieniających się warunków atmosferycznych i utrzymuje swoją barwę przez wiele lat bez żadnych zabiegów konserwacyjnych;
  • łatwy i szybki montaż – systemowa elewacja z kompozytu to zestaw idealnie dopasowanych do siebie elementów, co upraszcza montaż i gwarantuje doskonały efekt.

Jak wygląda kompozytowa deska elewacyjna?

Kompozytowe deski elewacyjne zamontowane na elewacji, przyjmują postać eleganckiego ażurowego panelu. Naturalna estetyka drewna doskonale komponuje się z innymi elementami konstrukcyjnymi, typową stolarką otworową oraz dużymi przeszkleniami. Można powiedzieć, że kompozytowa deska elewacyjna podnosi atrakcyjność elewacji i całego budynku, a co za tym idzie, zwiększa wycenę nieruchomości na rynku. Dodatkową zaletą elewacji kompozytowej jest jej trwałość.

Montaż elewacji kompozytowej krok po kroku

Kompozytowa deska elewacyjna jest łatwa w montażu. Długie, szerokie i lekkie deski montuje się wkrętami do uprzednio przygotowanej podkonstrukcji, co gwarantuje szybki postęp prac. Wygodne listwy narożne ułatwiają wykończenie krawędzi i narożników.

Jak wygląda proces montażu elewacji kompozytowej krok po kroku?

  1. Montaż podkonstrukcji aluminiowej na elewacji – elementy podkonstrukcji montuje się poziomo lub pionowo. Ich ustawienie zależy od sposobu montażu deski.
  2. Montaż desek do profili – deski montuje się w panel o wybranej szerokości na pióro-wpust i mocuje się do legarów wkrętami, które po zmontowaniu całości, są niewidoczne.
  3. Montaż listew narożnych – doskonale uzupełnia i wykańcza kompozytową elewację.

Innowacyjne deski kompozytowe do montażu na elewacji to doskonałe rozwiązanie dla każdego, komu zależy na uzyskaniu wyjątkowego efektu, jaki daje gra światła i cienia na ażurowej powierzchni. Dodatkową zaletą jest estetyka naturalnego drewna i brak konieczności wykonywania okresowych zabiegów konserwacyjnych.