Kompozytowe deski tarasowe i elementy podkonstrukcji są w pełni odporne na wilgoć. Przed montażem warto jednak sprawdzić, czy na podłożu niepotrzebna jest dodatkowa warstwa hydroizolacji. Może okazać się niezbędna w przypadku desek montowanych na wylewce, która nie jest właściwie zabezpieczona przed nasiąkaniem wodą opadową.
W większości tego typu przypadków wystarczy tania i łatwa do zamontowania mata izolacyjna. Pozostawienie posadzki pod deskami bez właściwej ochrony może spowodować wiele problemów. Dużo zależy od konstrukcji, na której wykonana została wylewka pod taras, oraz od tego, jak działająca na nią wilgoć wpływa na pozostałe elementy konstrukcji budynku.
Hydroizolacja tarasu – kiedy jest niezbędna?
Co do zasady kompozytowe deski tarasowe nie nasiąkają wodą, a systemowe komponenty montażowe są wyprodukowane z elementów odpornych na korozję. Jednak w przypadku niektórych tarasów montowanych na wylewce, która łączy się z konstrukcją budynku powyżej pionowej izolacji fundamentów, może dojść do kapilarnego nasiąkania ścian wzdłuż wylewki tarasowej.
Co więcej, wylewka niezabezpieczona przed nasiąkaniem, będzie okresowo gromadzić wilgoć, co może mieć negatywny wpływ na komfort osób korzystających z tarasu oraz powodować problem z utrzymaniem czystości posadzki tarasowej. Aby uniknąć takiego zjawiska, trzeba odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię, na której będzie montowana konstrukcja tarasu.
Na jakim podłożu można zamontować systemowy taras kompozytowy?
Taras kompozytowy można zamontować praktycznie na każdym rodzaju podłoża – na gruncie, wylewce lub warstwowym dachu odwróconym. Sprawdźmy, w których przypadkach konieczna może okazać się dodatkowa hydroizolacja tarasu, a dokładnie podłoża pod nim oraz jak zabezpieczyć wylewkę przed montażem podkonstrukcji i desek tarasowych.
- Montaż tarasu na gruncie – w takim przypadku nie ma konieczności izolowania podłoża. Tarasy są zazwyczaj montowane na przepuszczalnym gruncie, w który szybko wsiąka woda opadowa. Jeżeli nie zostało to zrobione na etapie budowy, to warto zadbać o właściwą konstrukcję pionową fundamentów obiektu, przy którym będzie montowany taras.
- Montaż tarasu kompozytowego na wylewce – czy to na tarasie, czy balkonie – może wymagać dodatkowego zabezpieczenia wylewki zaleganiem wody opadowej i nasiąkaniem. Wilgotna posadzka będzie szybciej ulegać degradacji, może być też źródłem dyskomfortu i wilgoci we wnętrzach przylegających do tarasu.
- Montaż tarasu na dachu odwróconym – nawet na dobrze zaizolowanej i wyprofilowanej konstrukcji dachu odwróconego dodatkowa hydroizolacja tarasu może okazać się niezbędna. W takich przypadkach podkonstrukcje montuje się na systemowych wspornikach regulowanych w taki sposób, aby nie uszkodzić hydroizolacji dachu, ale czasem lepiej ułożyć jeszcze jedną warstwę maty izolacyjnej.
Mata izolacyjna na taras
Mata izolacyjna na taras jest jednym z tańszych sposobów na zabezpieczenie posadzki, na której będzie on montowany. Dobrze zamontowana izolacja tarasu zapewnia pełną szczelność i ochronę wylewki pod deskami przed nasiąkaniem wodą opadową. Układając matę izolacyjną, trzeba pamiętać o szczelnym połączeniu wszystkich jej elementów. Ważne jest też, żeby zapewnić skuteczne odprowadzanie wody opadowej.
Ważne! W przypadku montażu tarasu na wylewce trzeba upewnić się, czy podłoże jest odpowiednio zabezpieczone przed nasiąkaniem wodą opadową. Jeżeli istnieje ryzyko, że wylewka i sąsiadujące z nią ściany będą nasiąkać, warto odpowiednio zabezpieczyć te powierzchnie. Jednym z rozwiązań jest mata izolacyjna, ale można zastosować też inne.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!