Ile kosztuje pergola tarasowa? Jaki ceny z dostawą?

Pergole stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, wybieranym przez osoby lubujące się w spędzaniu czasu w swoim ogrodzie. Pergole tarasowe różnią się między sobą wyglądem, materiałami, z których zostały wykonane oraz wielkością. Wszystkie jednak łączy to, że umożliwiają komfortowy wypoczynek oraz ciekawe zaaranżowanie przestrzeni.

Jeśli nie chcesz być uzależniony od warunków atmosferycznych, tylko cieszyć się relaksem w ogrodzie niezależnie od pogody, to pergola tarasowa z pewnością spełni Twoje oczekiwania! Jednak czy jest to propozycja na każdą kieszeń? Ile kosztuje pergola tarasowa?

Ile kosztuje pergola tarasowa? Jaki ceny z dostawą?

Pergola tarasowa cena – od czego zależy koszt konstrukcji?

Nowoczesne pergole tarasowe są praktycznym, a dodatkowo bardzo estetycznym rozwiązaniem. Oryginalnie prezentujące się konstrukcje urozmaicają bryłę budynku, jednocześnie umożliwiając spędzanie czasu na zewnątrz, nawet przy nie do końca sprzyjającej pogodzie. Jeśli chodzi o takie konstrukcje, jak pergola cena jest tym, co interesuje każdego. Czy zakup i postawienie takiej konstrukcji wiąże się z dużymi wydatkami?

Na to pytanie ciężko odpowiedzieć precyzyjnie. Samo stwierdzenie “duży wydatek” dla każdego będzie oznaczało coś innego. Ceny zaczynają się od kilku, a kończą na kilkudziesięciu tysiącach złotych, jeżeli mówimy o pergolach przeznaczonych do użytku prywatnego. W przypadku zamówień realizowanych dla sektora gastronomicznego lub innych sektorów biznesowych, ceny mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy. Na cenę pergoli wpływają m.in.:

  • Rozmiar – im większa konstrukcja, tym więcej materiałów potrzeba na jej wykonanie, a co za tym idzie, koszty będą większe.

  • Materiał wykonania – tworzywa sztuczne są najtańszą, ale jednocześnie mniej trwałą możliwością. Wśród materiałów, z których często wykonywane są nowoczesne pergole znajdują się: drewno, ocynkowana stal, ekstrudowane aluminium, szkło oraz wysokiej jakości tkaniny.

  • Konstrukcja – im bardziej skomplikowana i posiadająca więcej udogodnień, tym droższa. Wśród udogodnień, które zdecydowanie warto rozważyć, znajdują się rynny lub też innego rodzaju systemy służące do odprowadzania wody. Warto rozważyć również zainwestowanie w ścianki boczne lub oświetlenie LED, dzięki któremu będziemy mogli korzystać z pergoli przez cały rok.

Pergola tarasowa wolnostojąca czy przyścienna?

Pergola tarasowa może mieć różne formy. Zanim zdecydujesz się na zakup gotowej konstrukcji lub też na zamówienie pergoli, zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i oczekiwania. Pergola wolnostojąca może stanąć w dowolnym miejscu, tworząc zadaszenie nad tarasem lub nad twoim ulubionym fragmentem ogrodu. Z kolei pergole przyścienne mocowane są do ściany, dzięki czemu w subtelny sposób urozmaicają bryłę budynku. Drewniana pergola tarasowa przyścienna świetnie się sprawdzi w przypadku osób, którym w zupełności wystarcza spędzanie czasu przed domem. Taka konstrukcja umożliwi ci wypicie porannej kawy lub herbaty, spotkania z przyjaciółmi i rodziną, a także samodzielny relaks, bez względu na aktualne warunki atmosferyczne. Jeśli z kolei preferujesz spędzanie czasu w ogrodzie, pergola wolnostojąca drewniana powinna spełnić Twoje oczekiwania. Jeśli chodzi o cenę, zwykle konstrukcje przyścienne są nieco tańsze. Wynika to przede wszystkim z mniejszej ilości zużytych materiałów i mniejszych nakładów pracy.