Budowa tarasu krok po kroku

Deska kompozytowa cieszy się coraz większą popularnością, stanowiąc ciekawą alternatywę dla tradycyjnych desek drewnianych. Mieszanina mączki drzewnej i PCW to materiał, który w dotyku przypomina drewno, a jednocześnie jest odporny na wilgoć i niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Plusem kompozytu jest również jego wytrzymałość oraz łatwość w utrzymaniu. Jeżeli chcesz samodzielnie wykonać taras z desek kompozytowych, zapoznaj się koniecznie z naszym poradnikiem. Pokaże Ci on, jak krok po kroku zrealizować taki projekt.

Zobacz film montażowy @MarcinBuduje z zastosowaniem desek #Lenta

Budowa Tarasu Krok Po Kroku - Jak Wykonać Taras Z Kompozytu zdjęcie nr 1

Na zdjęciu: taras drewniany Lenta

Deska kompozytowa czy budowa tarasu drewnianego?

Montaż deski kompozytowej jest stosunkowo prosty. Poszczególne elementy układa się na gęsto rozmieszczonych legarach, znajdujących się na równym, twardym podłożu. Takim podłożem może być np. wylewka betonowa. Istnieją oczywiście metody, pozwalające zbudować taras drewniany na gruncie. W takim przypadku konieczna jednak będzie dodatkowa izolacja pod deski tarasowe, przez co proces budowy zajmie nieco więcej czasu i stanie się trochę bardziej skomplikowany.

Deska kompozytowa kładziona na utwardzonym podłożu to zdecydowanie prostsza metoda, choć i w takim przypadku można pomyśleć o dodatkowej izolacji. Na koniec, zanim zaczniemy projektować taras, warto zaznaczyć, że konstrukcja tarasu powinna być możliwie prosta. Przycinanie bocznych krawędzi desek kompozytowych, żeby móc stworzyć z nich nietypowe kształty, może uniemożliwić późniejsze przymocowanie klipsów montażowych. Jeśli więc marzysz o tarasie, który będzie miał wymyślny, oryginalny kształt, to konstrukcja tarasu drewnianego powinna pozwolić Ci na osiągnięcie pożądanego efektu. Jednak jeśli chodzi o taras drewniany konstrukcja ta to dużo bardziej skomplikowana kwestia, wymagająca większej ilości czasu, sprzętu i umiejętności.

Zasadniczo jednak budowa tarasu drewnianego przebiega podobnie do budowy tarasu z kompozytu, choć jest nieco trudniejsza. Natomiast jeśli chodzi o taras z deski kompozytowej, montaż odbywa się w następujących krokach:

  1. Przygotowanie podłoża.

  2. Rozplanowanie ułożenia desek.

  3. Układanie legarów.

  4. Mocowanie legarów do podłoża.

  5. Montaż deski kompozytowej lub drewnianej.

Taras z deski kompozytowej krok pierwszy – przygotowanie podłoża

Budowa tarasu drewnianego, tak samo jak budowa z deski kompozytowej, powinna być poprzedzona przygotowaniem podłoża. Najlepiej będzie wykorzystać do tego celu wylewkę betonową. Taras z deski kompozytowej wymaga idealnie równego podłoża, z niewielkim spadkiem (około 3-4%), który umożliwi odprowadzanie wody. Jeżeli wylewka nie wyjdzie równa, można spróbować wyrównać ją za pomocą specjalnych podkładek pod legary tarasowe. Kiedy podłoże będzie gotowe, można przystąpić do pracy z deskami.

Konstrukcja tarasu krok drugi – rozplanowanie ułożenia desek kompozytowych

Jest to krok, który teoretycznie można pominąć. Jeśli jednak nie masz doświadczenia w budowaniu tarasów, polecamy zacząć od pracy “na sucho.” Za sprawą wcześniejszego rozplanowania ułożenia desek znacznie ułatwisz sobie pracę. Szczególnie w sytuacji, w której podczas budowania tarasu konieczne będzie omijanie np. filarów lub innych elementów. Zanim przystąpisz do faktycznego budowania, rozmieść deski w taki sposób, aby zwizualizować sobie efekt swojej pracy. Pozwoli Ci to optymalnie rozmieścić deski.

Krok trzeci – co ile legary pod taras?

Deska kompozytowa powinna zostać ułożona na legarach tarasowych. Dzięki wcześniejszemu rozłożeniu desek “na sucho,” z łatwością będzie można rozplanować rozmieszczenie legarów. Zastanawiasz się, co ile legary pod taras, żeby dobrze pełniły one swoją funkcję? Legary tarasowe powinny znajdować się mniej więcej 40-50 cm od siebie i być ułożone prostopadle do desek. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, deski mogą być układane pod kątem. W takiej sytuacji jednak należy zmniejszyć odstępy między legarami tak, aby odległość między punktami podparcia w dalszym ciągu wynosiła 40-50 cm. Dzięki temu cała konstrukcja będzie trwała i stabilna. Kiedy będziesz układać legary, nie zapomnij o rozmieszczeniu ich również przy krawędziach oraz ewentualnych dodatkowych elementach, takich jak np. wspomniane wcześniej filary. Ogólna zasada mówi, że legary tarasowe powinny się znaleźć wszędzie tam, gdzie zgodnie z wcześniejszym rozmieszczeniem elementów kompozytowych, będą się znajdować łączenia oraz zakończenia desek.

Budowa Tarasu Krok Po Kroku - Jak Wykonać Taras Z Kompozytu zdjęcie nr 2

Na zdjęciu: mocowanie legarów pod taras drewniany Lenta

Krok czwarty – mocowanie legarów pod taras z desek kompozytowych

Teraz czas na zamocowanie legarów tarasowych w podłożu. Należy to zrobić za pomocą kołków rozporowych (kołki używane w tym kroku powinny mieć płaskie łby). Pamiętaj o następujących kwestiach:

  • W legarach wykonaj otwory, które pozwolą na wprowadzenie do nich kołków.

  • Góra otworu powinna mieć większą średnicę niż łeb kołka, a dół – mniejszą.

  • Dla zachowania stabilności konstrukcji, kołki rozporowe powinny zostać umieszczone co mniej więcej pół metra.

  • Jeżeli legary będą leżeć w poprzek kierunku spływu wody, należy w nich wykonać szczeliny odwadniające, o głębokości mniej więcej centymetra. Takie szczeliny powinny przebiegać zgodnie z kierunkiem spływania wody.

Krok piąty – taras z desek kompozytowych montaż

Kiedy legary zostaną już przykręcone do podłoża, można zacząć mocować do nich deski. Każda deska kompozytowa powinna zostać przytwierdzona do legara za pomocą specjalnego łącznika. Podczas łączenia desek z legarami, należy zadbać o zachowanie równych odstępów pomiędzy poszczególnymi elementami. Dzięki temu uzyskamy estetyczną, równą nawierzchnię, która pozwoli na osiągnięcie wysokiej jakości efektu wizualnego. Deski kompozytowe okazały się za długie? Poczekaj ze skracaniem do momentu, w którym zamocujesz na legarach wszystkie elementy. Wówczas po skończonej pracy należy wyznaczyć równą krawędź, a następnie przyciąć wszystkie deski na raz. Dzięki temu końcowym efektem jest idealnie równy brzeg tarasu. Krok szósty – prace wykończeniowe

Na koniec konieczne jest zamontowanie zaślepki lub listwy maskującej, ponieważ deski kompozytowe są puste w środku. Taką listwę należy zamontować do dodatkowego legara, zamocowanego na krawędzi tarasu. Ostatnią czynnością powinno być staranne wypoziomowanie listwy tak, aby jej górna krawędź znajdowała się dokładnie na tym samym poziomie, co deski.

Taras z desek kompozytowych to zdecydowanie prostsza alternatywa, niż konstrukcja tarasu drewnianego na słupach. Jeśli nie masz doświadczenia w samodzielnym budowaniu tarasów, a dodatkowo nie chcesz poświęcać dużej ilości czasu na konserwację i pielęgnację drewna, to jeśli chodzi o tarasy drewniane konstrukcja ta prawdopodobnie nie będą rozwiązaniem dla Ciebie. Deski kompozytowe sprawdzą się dużo lepiej, zarówno ze względu na łatwiejszy proces montażu, jak i prostszą i mniej wymagającą pielęgnację tarasu.