Taras ogrodowy ze schodami — czym wyłożyć?

Chcesz zaaranżować w swoim ogrodzie taras ze schodami? To świetny wybór. Warto jednak zastanowić się, jaki materiał najlepiej sprawdzi się do jego wykonania. Popularną opcją są powierzchnie z płyt betonowych pokrytych drewnianymi deskami. Takie rozwiązanie ma jednak pewne wady. Czym je zatem zastąpić? Ciekawym pomysłem są tarasy z kompozytu. Sprawdź, dlaczego warto.

Taras ogrodowy ze schodami — czym wyłożyć?

Tarasy z kompozytu — charakterystyka

Taras jest miejscem, które jest stale narażone na działanie szkodliwych czynników. Chodzi przede wszystkim o warunki atmosferyczne (promieniowanie UV, wilgoć, skrajne temperatury), ale także uszkodzenia mechaniczne, na przykład intensywne przesuwanie mebli wypoczynkowych.  Musi być zatem wykonany z materiału, które jest odporny na degradację, a do tego powinien zachować swoją trwałość przez lata.

W tym kontekście bardzo ciekawą propozycją są tarasy z kompozytu, wykonane na przykład w systemie Lenta®. Czym się charakteryzują? Deski, którymi można wyłożyć powierzchnie wraz ze schodami, składają się z dwóch części.

Pierwsza to rdzeń kompozytowy, czyli wypełnienie składające się z mączki drzewnej i polietylenu. Jego zadaniem jest nadawanie deskom bardzo wysokiej twardości, wytrzymałości. Wybierając takie rozwiązanie, masz pewność, że Twój taras nie popęka pod wpływem mrozu lub wilgoci, nie musisz również poddawać go impregnacji, jak w przypadku desek z drewna naturalnego.

Drugi komponent to powłoka polimerowa — elastyczna, o wysokich parametrach odporności na uszkodzenia mechaniczne. Jej zadaniem jest ochrona tarasu przed działaniem czynników atmosferycznych, ale również nadanie mu pięknego wyglądu. Deski są dostępne w aż siedmiu atrakcyjnych, wyrazistych kolorach. Możesz zatem dobrać je do swoich upodobań estetycznych i stylu, w jakim utrzymany jest budynek.

Powłoka polimerowa sprawia, że powierzchnia jest łatwa w utrzymaniu czystości, chroniona przed wilgocią, mrozem i uszkodzeniami mechanicznymi, a także niezwykle stylowo się prezentuje. Ponadto montaż systemów kompozytowych jest łatwy i intuicyjny — w ofercie znajdziesz wszystkie akcesoria potrzebne do jego przeprowadzenia.

 

Schody tarasowe z kompozytu — jak je wykonać?

Jeśli chcesz, by na Twój taras prowadziły schody, wśród systemów tarasowych Lenta® znajdziesz również elementy zaprojektowane specjalnie z myślą o ich wykonaniu. Są to odpowiednio wyprofilowane deski schodowe, które montuje się równie łatwo jak elementy do pokrywania powierzchni tarasu z kompozytu. Jak to zrobić?

  1. Pierwszym krokiem jest montaż legarów, które należy układać tak, by deska schodowa miała co najmniej trzy punkty podparcia. Łączy się je z podstawą betonową za pomocą kołków w odstępach maksimum 40 cm. Legar zawsze powinien być wyższy o 3 cm od krawędzi stopnia.
  2. Górny brzeg deski mocuje się za pomocą klipsów startowych, natomiast dolny brzeg przykręca się wkrętami bezpośrednio do legara. Następnie przykręca się klips startowy do legara stopnia przed deską pionową i układa deski stopnia.
  3. Brzeg deski należy włożyć pod kątem do uprzednio przygotowanego klipsa startowego. Liczba wykorzystanych elementów zależy od rozmiaru tworzonych schodów. Deska schodowa jest specjalnie wyprofilowana, dlatego nie wymaga dodatkowego maskowania listwą wykończeniową.

Więcej praktycznych informacji  znajdziesz na naszej stronie. Sprawdź, jak szybko i łatwo wykonać taras kompozytowy ze schodami.