Jak dbać o deski kompozytowe?

Planujesz inwestycję w taras z deski kompozytowej? Z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób dbać o czystość takiej powierzchni i czy konieczne jest przeprowadzanie prac konserwacyjnych. Zabezpieczenie deski tarasowej z kompozytu sprawia, że jest ona bardzo odporna na wiele czynników, jak każda powierzchnia może się jednak brudzić. Sprawdź, jak usuwać z niej zanieczyszczenia i jakie środki ostrożności zachować.

Jak dbać o deski kompozytowe?

Deska kompozytowa na taras — jak zadbać o jej czystość?

Czyszczenie desek kompozytowych wchodzących w skład systemów tarasowych Lenta® jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku drewna i pochodnych materiałów. Jest tak dlatego, że kompozyt jest całkowicie niechłonny, dlatego nie ma ryzyka, że tłuste plamy czy rdza wnikną do jego struktury i nie będą możliwe do usunięcia.

Ponadto zabezpieczenie deski tarasowej wykonano z polimeru, czyli tworzywa sztucznego, które można myć bez obawy o jego uszkodzenie. Należy przy tym zachować pewne zasady, które pozwolą cieszyć się piękną powierzchnią jak najdłużej.

Dotyczą one przede wszystkim stosowania myjek ciśnieniowych. Takich urządzeń można używać do mycia tarasów kompozytowych, jednak należy przy tym pamiętać, że:

  • PSI nie powinno przekraczać 2000,
  • głowica powinna znajdować się około 30 cm od powierzchni,
  • zbyt długie i zbyt intensywne mycie może spowodować trwałe uszkodzenia.

Jak zatem bezpiecznie myć taras z kompozytu? Gruntowne czyszczenie warto przeprowadzać dwa razy w roku lub w razie pojawienia się większych zabrudzeń. Przede wszystkim chodzi o usunięcie liści, piasku, błota i innych zabrudzeń. Powierzchnie wystarczy zamieść i umyć przy użyciu uniwersalnego domowego detergentu, np. płynu do mycia podłóg. Najlepiej użyć do tego sztywnej szczotki, a po szorowaniu spłukać powierzchnię czystą wodą.

Intensywne zabrudzenia, takie jak ptasie odchody, tłuszcz czy mocne barwniki najlepiej zmywać jak najszybciej po zauważeniu. Nie ma jednak konieczności stosowania specjalistycznych preparatów — woda z detergentem w zupełności wystarczy.

Trudne plamy na tarasie z kompozytu — jak je usunąć?

Zabezpieczenie deski tarasowej z kompozytu sprawia, że nawet trudne do usunięcia zanieczyszczenia, takie jak rdza, żywica czy tłuszcz można łatwo zmyć bez użycia profesjonalnych środków czyszczących. Przede wszystkim zanieczyszczenia nie przenikają w głąb desek, dlatego ich zlikwidowanie jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku drewna.

Wśród często spotykanych plam znajdują się te z oleju i innych tłustych substancji. Mogą powstać na przykład podczas grillowania lub spożywania posiłków na tarasie. Aby je usunąć, najlepiej rozcieńczyć środek czyszczący w proporcjach 1:20 i takim roztworem pocierać plamę przy użyciu sztywnej szczotki. Można wykorzystać również myjkę ciśnieniową, jednak należy pamiętać o wyżej wymienionych zasadach jej używania na tarasach kompozytowych.

Jeśli natomiast deski zanieczyszczą się żywicą, najlepiej najpierw intensywnie namoczyć zabrudzony obszar, a dopiero po około 15 minutach rozpocząć szorowanie szczotką. Do plam z kamienia i rdzy warto natomiast wykorzystać środki czyszczące przeznaczone specjalnie do takich zabrudzeń. Stosuj je tak, jak przewidziano w instrukcji.

Aby jak najdłużej zachować piękny wygląd tarasu, unikaj chodzenia po nim w butach na wysokich obcasach, ponieważ mogą powstawać uszkodzenia. Ostrożnie obchodź się również z paleniskami, takimi jak grille czy kominki. Jeśli żar spadnie na deski, może spowodować powstanie trwałych śladów.